Barbara Gryka i Maciek Kryński. EVERYBODY WANTED TO KNOW WHAT WE WOULD DO IF WE DIDN’T WIN. I GUESS WE’LL NEVER KNOW

W swoim występie Barbara Gryka i Maciej Kryński wcielają się w postacie zwycięskich rycerzy lub wojowników powracających z bitwy, ubrani w czystą biel. Choć zmęczeni, emanują godnością i refleksją nad siłą, odpornością i zwycięstwem. Każdy ich krok opowiada o przetrwaniu, gdyż niosą ze sobą nie tylko fizyczną zbroję, ale również wewnętrzne narzędzia, które ich wzmocniły. Ich obecność, pełna gracji, ale obciążona ciężarem bitwy, symbolizuje triumf wytrwałości i moc przetrwania, przypominając o honorze zarówno w zwycięstwie, jak i w walce.

wtorek / paź 1, 2024 / 18.00 / City Campus Ostravské univerzity

Barbara Gryka

Artystka, performerka. Urodzona w 1992 roku, pochodzi z Końskowoli koło Puław. Od szóstego roku życia przez dziesięć lat tańczyła w zespole ludowym. Studiowała na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2019 roku uzyskała dyplom w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki. Pracuje i mieszka w Lublinie i Warszawie.
Jako twórczyni zajmuje się działaniami performatywnymi – pracuje z ludźmi, również tymi nieparającymi się sztuką, czego nauczyła się od swej matki, Beaty. Jej ulubionym zajęciem jest rozmawianie, lubi też podglądać inne osoby, ich zachowania, styl życia. W projekcie „Architektura od Środka” odwiedzała swoich sąsiadów na osiedlach Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, pukając do ich drzwi i prosząc o rozmowę; planuje dalsze wizyty na modernistycznych polskich blokowiskach. Z kolei w performansie Taniec Motocykli przewodziła grupie ośmiu mężczyzn na motocyklach, tańcząc lubelski taniec ludowy.
Jest laureatką nagrody głównej „Artystycznej Podróży Hestii” (Warszawa, 2019), Konkursu Fundacji Szara Kamienica (Kraków, 2019), Teatru Zagłębia (Sosnowiec, 2020), Międzynarodowego Konkursu na Intermedialne Dzieło Sztuki ICIA (Kraków, 2022). Swoje prace prezentowała m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, Manifesta 14 w Prisztinie, Galerii Narodowej w Pradze, Galerii Labirynt w Lublinie, Bangkok Art and Culture Centre, Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu oraz na Kaunas Biennal w Kownie. Odbyła rezydencje w Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie (MACBA), Residency Unlimited, Narodowym Muzeum Sztuki Współczesnej w Atenach (EMST), galerii PLATO w Ostrawie, Akademie Schloss Solitude w Stuttgarcie i w wielu innych instytucjach.

Maciej Kryński 

Performer, reżyser, muzyk i artysta wizualny urodzony w 1996 roku. W swojej praktyce artystycznej łączy doświadczenie sceniczne z mediami wizualnymi. Absolwent University of the Arts London: Central Saint Martins w dziedzinie Performance Design & Practice oraz Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. 
Interesuje go polityka sceny w wymiarze architektonicznym,  rzeźbiarskim, sonicznym oraz społecznym. Twórca działań performatywnych, spektakli teatralnych oraz instalacji. Swoje prace prezentował w kraju oraz za granicą w ramach współprac instytucjonalnych, jak i festiwali/rezydencji artystycznych m.in. Galeria Wozownia w Toruniu, Wrocław Off Gallery Weekend, Teatr Zawirowania w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal Światła w Łodzi, Centrale Festival w Fano, Platform Theatre w Londynie, CSM Alive Festival w Londynie, Studio Theatre w Londynie. 
Swoją uwagę skupia również na działalności edukacyjnej. W latach 2013-2022 współpracował z międzynarodową organizacją European Youth Parliament, prowadząc warsztaty dla młodzieży z różnych krajów i grup społecznych. Współzałożyciel i wykładowca w Maker Studio The Innovation School – warszawskiej pracowni technologiczno-artystycznej dla młodych twórców i twórczyń. 
Pracuje i mieszka w Warszawie i Londynie.